Pár napja múlt épp egy éve, hogy Európára rászállt a koronavírus nevű szörnyeteg, ami alapjaiban változtatta meg az életünket, szóval nem véletlen a cikk időzítése és hangvétele, már nagyon elegem van ebből, mert szintén ennyi ideje ülök itthon, home office-ban. Ezalatt háromszor volt szerencsém magyar földre lépni (ebből kétszer nem rokonlátogatás céljából, hanem üzleti ügyben), ötször voltam 15-20 kilométeres kutyasétáltatós túrán a Dél-Morva megyén belül, egyébként csak napi háromszor kutyát sétáltatok és heti 2x boltba megyek.
Nyilván az, aki a másik végletben van (mondjuk egy kórház COVID osztályán dolgozik) boldog lenne ezzel, de nekem az a szórakozás, ha emberekkel beszélgetek egy sör mellett, míg másnak az, amit most én csinálok.
Ezért is hívom szörnyetegnek az egész hóbelevancot, mert maga a koronavírus a kisebbik gond, sokkal nagyobb gondot okoz az, hogy hozzá nem értő, a veszélyt lebecsülő emberek ülnek azokban a székekben, ahol egy világjárvány esetén döntéseket hoznak a fejünk felett arról, hogy a befizetett adóforintjainkból (az én esetemben adókoronáimból – nyilván csak a pontosság kedvéért) hogyan korlátozzanak. Mert bizony a vírus mellé úgynevezett kormányzati intézkedések is dukálnak, melyek az eddigi tapasztalatok alapján több kárt okoztak, mint maga a vírus.
Felelős intézkedések?
Itt meg is érkeztünk a kedvenc részemhez, mikor a politikusok felelősségét kezdjük pedzegetni, és elmondhatom: van bőven a rovásukon, mert ilyenkor igazán könnyű lopni. Nem is nagyon tudom, hogy honnan kezdjem…
Müller Cecília – mikor 2018-ban a vonatkozó Disney mese Stitch nevű szereplőjéből előléptették tisztifőorvossá – bizonyára maga sem gondolta, hogy egyszer egy igazi pándémia részese lehet, bár feltételezem nem is vágyott rá, hogy gyakorlatilag egy ország előtt tehessen számot róla, hogy nem képes egy egyszerű mondatot úgy elmondani, hogy ne hördüljön fel az MTA Nyelvtudományi Intézete. Itt, és ezen a címen található egy pár idézet tőle, bár javaslom, hogy azért ne vesszünk el a részletekben és lassan lépjünk túl az ő szerepén.
Mert ő csak egy báb, aki az ország nagymamájának szerepe mögé bújva javasolja, hogy áztasd egy kicsit a tojást hipós vízben. Inkább ne tedd! Összegezve: azt gondolom, hogy keresve sem találhattak volna nála alkalmatlanabb embert erre a tisztségre, a megnyilvánulásaiból tisztán látszik, hogy teljesen fogalmatlan, a rá osztott szerep szerint egy ország nagymamája kellene, hogy legyen, ami olyan fideszesre jól sikerült, hogy nehéz komolyan venni.
Az ő főnöke az egészségügyért felelős államtitkár, aki nem más, mint Dr. Horváth Ildikó. Ő itt látható, amint nyilatkozik a HírTéVén. Felkészültnek néz ki, amit csak a valóság cáfol, de nagyon nem tetszik, hogy pusztán politikai támadásnak tekinti a kritikákat, mert azok egy bizonyos helyről jönnek. Ezzel gyakorlatilag azt mondta, hogy aki egy intézkedéssel nem ért egyet, mert nem tartja azt szakmailag megalapozottnak, illetve egyidőben a Demokratikus Koalíció tagja is, annak a kritika megfogalmazására csak politikai motivációja lehet.
Ez itt a gond, nem önvizsgálatot tart, hanem gondolkodás nélkül ráragaszt egy címkét a dologra (politikai támadás), majd lesöpri azt az asztalról. Pont ezt utáltam a Gyurcsány-féle brigádban is (haha, brigád, érted…), valahogyan éppen nekik is ez a fétisük. Ebbe is buktak bele szerintem.
Mint azt bizonyára tudjuk, az államtitkár főnöke általában már egy miniszter, vagyis közeledünk a hal bűzlő fejéhez. A kérdéses miniszter egy nagyon erős mezőnyben is kiemelkedően hülye tud lenni, hiszen a Széchenyi-díjas onkológusról, Kásler Miklósról beszélünk. Ő megint az a kategória, aki elméletileg szakterületének a szakértője, de mégis ilyenek csúsznak ki a száján. Vagy épp ilyenek. Minden tiszteletem az övé, hogy lábon képes kihordani egy agyhalált, de komolyan. És közben még operál is. Hihetetlen. Az ő főnöke pedig nem más, mint Orbán Viktor. Nem hiszem, hogy az intézkedések szakmaiatlanságán egy ilyen hierarchia láttán csodálkozni kellene.
Ahogy azt korábbi esetekből tudjuk, a Fidesz soha, semmiért nem vállalt felelősséget, tehát butaság lenne azt várni, hogy kiállnak, és bevállalják, hogy ezt bizony benézték, majd elkezdenek kevésbé látványos, de jóval hatékonyabb intézkedéseket hozni, mintegy korábbi hibáikat orvosolandó.
De mindenhol rossz…
Így igaz, mikor elb***ott kormányzati intézkedésekről van szó, akkor továbbra sem kizárólagosan Magyarországról beszélek, Csehországban például azzal kezdődött, hogy egy A4-es méretű csinos lapot csúsztattak a postaládákba, aminek az egyik oldalán a miniszterelnök és az egészségügyi miniszter mosolygott, pont úgy, mintha kielégítő lenne az állapotuk, a másik oldalon pedig – ügyesen, pontokba szedve – olyan kéretlen jótanácsokat osztogattak, hogy “Klórt ne igyon!”, illetve “Az alkoholfogyasztás nem előzi meg a megbetegedést”. Na tényleg? Nem mondjátok, két idióta… Ezek olyan dolgok, melyekkel azért 5 éves kor felett illik tisztában lenni és nem sokat segítenek egy ilyen szituációban – hacsak nem az 5 éves, vagy annál fiatalabb állampolgár a célközönség.
Ennek ellenére később leváltották az egészségügyi minisztert, majd az őt követőt is. Azért, mert egy normális országban következménye van annak, ha valaki rossz döntést hoz. Gazdasági tekintetben is előrébb jár Csehország, ha valaki a koronavírus által előidézett gazdasági szituáció miatt lesz munkanélküli, az 9 hónapig megkapja a fizetése 70 százalékát, majd 6 hónapon át a 60 százalékát. Talán nem lehet belőle gond nélkül megélni, de szükség esetén pár hónapig túl lehet élni, ha munka nélkül marad az ember.
Nem vagyok politikus, nem megyek bele a halálkampányba, de itt egy kis tanulságos összehasonlítás, amit nem bírok kihagyni, mert pontosan alátámasztja azt, amiről beszélek:
Adat | Magyarország | Csehország |
---|---|---|
Lakosságszám | 9 769 526 fő (2020) | 10 693 939 fő (2020) |
Összes eset száma | 586 123 fő | 1 486 510 fő |
Aktív esetek száma | 189 244 fő | 171 328 fő |
Gyógyultak száma | 378 176 fő | 1 289 924 fő |
Elhunytak száma | 18 703 fő | 25 258 fő |
A fenti táblázatból én azt a tanulságot vontam le, hogy vagy durván kozmetikázzák a magyar számokat, ami a kormány elmondása alapján kizárt, ezek tényleg ennyire rosszul védekeznek. Lakosságarányosan nézve egyébként mindkét ország kritikán alul teljesít, de nézzünk már rá egy pillanatra az arányokra…
Biztosan elrontották?
Ki merem jelenteni, hogy igen. Milyen szomorú dolog az, illetve milyen komoly konformizmusra vall, amikor egy gyakorlatilag teljhatalommal rendelkező kormány közvéleménykutatások alapján hoz vírusvédelmi intézkedéseket? Ez történt a karácsonyi időszak előtt is, tavaly decemberben, és most, Húsvét előtt is pontosan ez történik, mert a munkaalapú társadalommal rendelkező illiberális demokráciákban nem a keményen dolgozó kisemberek egészsége a legfontosabb, hanem a profit. Mivel az optimális profit eléréséhez jól jön a hatalom, így az intézkedéseket aszerint hozzuk, hogy mennyire leszünk népszerűek tőle, azaz tudunk-e választást nyerni.
Így már nem is annyira meglepő, hogy Kásler miniszter úr ámokfutásának részeként pont rosszkor sikerült kiüríteni a kórházakat, és természetesen úgy, hogy szakemberek által biztosított, állandó felügyeletre szoruló embereket bíztak a gondviselőik, és ezáltal a Gondviselő kegyeibe. Ez egyáltalán nem volt szükséges, legalábbis nagyon nem 2020 áprilisában. Az alábbi grafikon erre enged következtetni, a bejelentés napját követő 4 hónapban ezekre a felszabadított kapacitásokra egyáltalán nem volt szükség:
Ebből a fenti példából is látható, hogy a magyar kormány intézkedései mögött valójában nincs logika, populista szemfényvesztés az egész.
Mi lenne ha…
Személy szerint nem szeretem a “mi lenne/lett volna, ha” kezdetű mondatokat, mert mindig a nagymama és a villamos viszonya jut eszembe róla. Viszont éppúgy, ahogy az előbbi statisztikákat is csak egy tendencia alátámasztására használtam, nem pedig halálkampányra – hiszen nem tudhatjuk biztosan, hogy hányan haltak volna meg egyébként –, nem gondolom azt, hogy közvetlenül a halálesetekért illendő felelőssé tenni a kormányt, bár valószínűleg az áldozatok rokonai ezt a véleményt nem osztják. Az viszont biztos, hogy ez a szám valamelyest csökkenthető lett volna, ha sokkal tudatosabban és főként nem kampánycélú intézkedéseket hoznak.
… épp az ellenzéki pártok irányítanák az országot?
Képzeljük el azt az abszurd szituációt, hogy az előző választásokat az ellenzék nyeri meg, a jelenleg kormányzó Fidesz-KDNP koalíció pedig ellenzékből kénytelen végignézni az általa most helyesnek tartott – ezáltal következetesen végigvitt – intézkedések bevezetését, de ezúttal pontosan ugyanazokat az intézkedéseket a Jobbik által vezetett Jobbik–MSZP – Párbeszéd–DK–LMP nagykoalíció vezeti be. Vajon mi lenne a Fidesz (és lelkes rajongói) reakciója, ha az ún. ellenzék akarná őket beoltani a kínai, vagy az orosz vakcinával? Szerintem már régen az utcán lennének.
… működő stratégiát dolgoznak ki a látszatintézkedések helyett?
Egészségügy: kiterjedt tesztelés, kontaktkutatás, kötelező karantén a fertőzötteknek és kontaktjaiknak, ezáltal kevesebb aktív fertőzött (szlovák minta), azonnali oltás egy kidolgozott, szakszerű terv alapján, ezáltal talán kevesebb áldozat.
– ezzel egyidőben –
Gazdaság: rendszeres támogatás azoknak, akiknek szükségük van rá, nem pedig a magánszektor erőszakos elnyomása, majd Mészáros Lőrinc és baráti köre általi felvásárlása. A dolgozók bevételkiesésének lehetőség szerinti pótlása, a vendéglátósok és egyéb szenvedő szektorok aktív támogatása (munkáltatók és munkavállalók egyaránt).
Ha azt mondják, hogy ezekre nincs pénz, akkor azért nincs, mert a politikusaink ellopták. Lassan 11 éve irányítják ugyanazok az emberek az országot, tehát szerintem nem kérdés, hogy kinek a felelőssége, hogy ez a helyzet kialakulhatott.
Most szándékosan kihagyom a lélegeztetőgépekkel, oltóanyagokkal és egyéb orvosi eszközökkel kapcsolatos egyéb gazdasági bűncselekményeket (korrupció, hűtlen kezelés, sikkasztás, befolyással üzérkedés), melyek valószínűleg egyenként is tíz-, ha nem százmilliárdos tételek.