Слава Україні!

Nagyon nehéz dologra vállalkozom már megint, de általában elmondható, hogy szeretek megosztó dolgokról írni, és a mai sem lesz kivétel.

Bizonyára a tisztelt publikum figyelmét sem kerülte el, hogy a szomszédunkban, Ukrajnában háború tört ki, azaz pontosabban fogalmazva, Oroszország, a világ legnagyobb országa, az éj leple alatt lerohanta a jelentősen kisebb Ukrajnát.

Jelenleg, ha hinni lehet a híradásoknak, amiben egy háború esetén nem lehetünk száz százalékig biztosak, akkor az orosz oldalról jelenleg két dolog mondható el:

  • javarészt elavult, hasznavehetetlen haditechnikával érkeztek meg Ukrajnába, hogy ott gyakorlatilag nevetség tárgyává váljanak,
  • a tervezett villámháború hosszabb ideig fog húzódni, mint amivel az oroszok előzetesen számoltak,
  • olyan veszteségek érték őket két nap alatt, hogy a durván másfél hónapos grozniji csata elbújhat mellette – kép itt, itt / videó itt, itt és itt
  • rengeteg videó érhető el olyan fiatal (19-22 év közötti) orosz katonákról, akiket az ukrán csapatok fogtak el – itt, itt, itt, itt, itt és itt

Van már olyan weboldal is, amit az ukrán kormány indított, hogy az orosz katonák hozzátartozói megtalálják a szeretteiket, vagy azok elszenesedett maradványait. Megtekintését csak erős idegzetűeknek ajánlom: https://200rf.com

Mivel ezek az állítások nagyrészt alátámaszthatóak (lásd a linkelt videókat), nagy bizonyossággal ki lehet jelenteni, hogy Vlagyimir Putyinnak, Oroszország elnökének nemcsak ukrán civilek ezreinek a vére tapad a kezéhez, hanem fiatal oroszok ezreié is, ami azért szerintem valamelyest enged következtetni ennek az őrültnek a lelkületére.


De nem a NATO kezdte a fegyverkezést?

Dehogynem, és ebben Soros György, a Rotchildok, a szabadkőművesek, Tapsi Hapsi, illetve maga James Bond segítette a NATO-t. Viccet félretéve (elvégre egy háborúról van szó), nem.

A probléma megértéséhez egy kicsit bele kell mennünk, hogy mi az a NATO. Észak-atlanti Szerződés Szervezete, ezt jelenti a mozaikszó, tehát létezik egy szerződés, aminek értelmében a tagállamok minden politikai és katonai eszközt igénybe vesznek a tagországok szabadságának és a biztonságának megőrzése érdekében.

Tehát a NATO elsősorban egy védelmi tevékenységet ellátó szervezet. Ahhoz, hogy a NATO megszülessen, szükség volt egy hidegháborúra, ami alatt a második világháborút követő, hosszabb időszakot értjük. A hidegháború arról szólt, hogy az Egyesült Államok és a Szovejunió (a mai Oroszország, mínusz Közép-Ázsia és Európa bizonyos keleti országai) fegyverkezik, az emberek folyamatos fenyegetettségben élnek, hiszen bármikor kitörhet egy atomháború.

Eközben Európa gyakorlatilag két (nyugati és keleti) részre osztva tengette a napjait, és egy kicsit közelebbről élvezhette az orosz medve ölelését, mint az Egyesült Államok, de azért például a kubai rakétaválság, mikor a szovjet vezetés Kubába (az Egyesült Államok déli partjaihoz) telepített atomrakétákat, minden bizonnyal nagyban hozzájárult ahhoz, hogy később, a Szovjetunió megszűnésével és a hidegháború befejeztével életre hívják a NATO-t.

A NATO tagországai (sötétkék) és partnerországai (világoskék)

Közben eltelt pár megint év, a korábbi keleti államok nyugatiasodni kezdtek, de nemcsak Európában, hanem Oroszországban sem volt egyértelmű, hogy mindenki a birodalom része szeretne maradni (Oroszország nem egy ország, hanem több, kisebb állam szövetsége, ezért is Orosz Föderáció a hivatalos neve). 1994 és 1995 között igen brutális háború zajlott Csecsenföldön, ahol az oroszok gyakorlatilag leradírozták a csecsen fővárost, Groznijt a térképről.

Eközben már javában zajlott a Jugoszlávia képviseletében eljáró szerbek és Albánia közötti, a Koszovó feletti ellenőrzésért vívott előbb szócsata, majd 1998 és 1999 között sikerült a feleknek háborút kezdeni, ami NATO általi bombázásokkal ért véget és a célja nem a háború eszkalációja, hanem épp ellenkezőleg, a befejezése volt. Hadd tegyem hozzá, hogy utálom az erőszak minden formáját, ezáltal ezt sem tartom egy nemes lépésnek, ahogy a hagyományosan szerbbarát oroszok sem voltak elragadtatva.

Ezeket a dolgokat látva, Magyarország (1999, egy népszavazást követően) és több másik, Kelet-Közép-Európában fekvő ország is csatlakozott a NATO-hoz, mert nem éreztek garanciát arra, hogy másképp szavatolva lenne a biztonságuk egy orosz támadás esetén. (Zárójelben teszem hozzá, hogy Magyarország már 1990-ben kérte a felvételét.)

Aztán jött a millenium, és vele együtt (2000. május) jött Putyin, hogy átvegye Oroszország irányítását Borisz Jelcintől, először mint megbízott, majd egy 53,4%-os választási győzelem után ő lett Oroszország elnöke.

Azóta ő irányítja Oroszországot (azaz egyszer egy ciklusra cserélt Dimitrij Medvegyevvel, és miniszterelnök lett, mert közbejött egy olyan kis részlet, hogy az orosz alkotmány nem tette lehetővé az újraválasztását, amit azóta nagy szerencsénkre megoldottak.

Időközben több kihívója is akadt, ezeket az embereket vagy elüldözték Oroszországból, vagy likvidálták őket, mivel arrafelé ez egy átlag ellenzéki pályafutása, hiszen nagyszerű maffiaállamot alakított ki maga körül, az egész államszövetséget az oligarchái irányítják, másképp nem irányíthatna egy ekkora területű országot.

Ezt látván, és tudva, hogy ez az ember nem ismer lehetetlent és határokat, mikor a befolyása megtartásáról van szó, a NATO lépett, és szigorúan védelmi célból, rakétablokkoló pajzsokat kezdett telepíteni a keleti tagországainak területére, hogy ezáltal a NATO területének védelmi pozícióit erősítse.

Ezt az orosz kormány számára is igyekezett nyilvánvalóvá tenni, ebben az időszakban több keleti fenyegetés is érvényben volt, tehát nem kizárólag az Oroszország elleni védekezés volt központban, hanem úgy általában az Európára kelet felől jövő fenyegetésre való reakció (gondoljunk csak a különféle atomprogramokra, militáns szervezetekre).


Ukrajna

2013 végén, Ukrajnában elkezdődött egy igen bonyolult folyamat, ami arról szólt, hogy az emberek tiltakoznak az ellen, hogy az oroszbarát kormányuk nem az ő érdekeiket képviseli, illetve kifejezték, hogy Európához szeretnének tartozni (NATO, EU), ami végül a Majdan téri tüntetésekhez és forradalomhoz vezetett.

Erre válaszul 2014-ben, Putyin csatlósai, azonosító és arc nélküli orosz zsoldosok szállták meg a Krím-félszigetet, és Oroszországhoz csatolták azt, ezzel menekülésre késztetve az ukrán lakosságot, illetve harcok törtek ki (Oroszországból behozott zsoldosokkal megspékelt polgárháború) az ukrán és orosz lakosság között a Donbasz régióban. Ez a terület azóta nagyon rossz bőrben van, ezt szállta most meg az orosz hadsereg, ezzel formálisan is hadat üzenve Ukrajnának és Európa demokratikus felének.

A Donbasz térképe, melyet 2022-ben az azonosító nélküli katonák mellé megszálltak testvéreik, az orosz hadsereg csapatai is

Az oroszok brutális mennyiségű, minőségi propagandát szállítanak Európába, hogy ezzel állítsák az embereket maguk mellé, ami igen szépen megy nekik, tehát ezzel és Orbán Viktor nevű trójai falovukkal Brüsszelben (a NATO és az EU központja is ott található) igen jó pozícióra tettek szert Európán belül, amivel tovább gyengítik Ukrajna pozícióit Európában is. Itt megint lehet mondjuk erre gondolni.

Az orosz kormánynak rengeteg ennél finomabb eszköze lenne, hogy nyomást fejtsen ki Ukrajnára, de erre azért valljuk be kevés szükség van. Ukrajna önálló ország, ha Európát választja az orosz befolyás ellenében, akkor ezt Oroszországnak el kell fogadnia. Eddig Ukrajna nem volt Oroszország része, és ez reméljük így is marad.


Mit lehet most tenni?

Ez egy igazán nehéz kérdés, mert február 2022. február 25-én a NATO is beszállt az ukrajnai háborúba, egyelőre fegyverekkel és azt várjuk, hogy ma leül-e Minszkben Ukrajna és Oroszország tárgyalni.

Ha a háború folytatódik, amire van esély (mivel Ukrajna teljesen érthető okokból nem akar lemondani területekről, ahogy valószínűleg Oroszország sem fog szándéknyilatkozatot tenni, hogy megőrzi Ukrajna területi integritását), akkor Magyarország igen nagy bajba kerül, főleg akkor (de valószínűleg enélkül is), ha valami csoda folytán áprilisban Orbán elveszti a választást.

A kormánykommunikáció azt harsogja, hogy nem szabad félni, tudják garantálni Magyarország biztonságát. Valóban? Úgy is, hogy a szavazóik nagy százaléka az oroszok pártján áll, „mert az ukránok gonoszak”? Úgy is, hogy az EU és NATO egységét a mi kormányunk bomlasztja?

Lehetséges, hogy némelyekben él a nosztalgia az orosz tankok iránt, de nekünk, mint (Szent István óta) európai embereknek, akiknek szinte az összes forradalmát és szabadságharcát vagy orosz segítséggel, vagy maguk az oroszok verték le, kötelességünk Ukrajna, a szomszédunk mellé állni, mikor ugyanez az ország fenyegeti, ahol mindennapos az újságírók és ellenzéki politikusok vegzálása, bántalmazása, megölése, az emberek igen nagy százaléka mélyszegénységben él, de katonai akciókra van pénzük.

Tehát a teendők listája ott kezdődik, hogy nemcsak magyaroknak segítünk, hanem bárkinek, aki Ukrajnából menekül, mert igen könnyen alakulhat úgy ebben a bizonytalan helyzetben, hogy egy napon még mi fogunk a nyugati szomszédaink segítségére számítani.

Menjünk el egy kék-sárga szalaggal, egy kartondobozra festett „NO WAR” jelszóval egy tüntetésre, hogy lássák a szövetségeseink, hogy mi, a lakosság nem az orosz agresszió oldalán állunk, hanem az elnyomottak, a bántalmazottak oldalán.

Az alábbi két képen a barátaimmal vagyok látható, ahogyan a Brno-ban tegnap megtartott Ukrajna melletti szolidaritási tüntetésen tiltakozunk az orosz agresszió ellen. A barátaim nem mellesleg oroszok, akik elítélik a saját országuk kormányának tetteit, amiért nagyon tisztelem őket.

Aki csak zászlókban tud gondolkodni, az gondoljon arra, hogy ez vele, a családjával is megtörténhet, ha valami nem tetszik Vlagyimir Putyinnak, ami Magyarországon történik, mert ennek az ellenkezőjére nincs garancia, nem áll mögöttünk egy összeurópai hadsereg, mert az EU nem tett semmit, mert 8 év alatt még egy közös álláspontot sem sikerült kialakítani, nemhogy európai hadsereget. Aki még nem jutott el addig, hogy ezt felfogja, az szimplán hülye. Ő nyugodtan üljön és várja a felszabadító orosz csapatokat, hogy 2056-ban, a százéves évfordulón se teljen eseménytelenül a napja, teljes legyen a múltidézés.

Ha lesz még hol megemlékezni.

Ezúton is gratulálni szeretnék a kormánypárti szavazóknak, ha egyszer csak atomvillanásra, vagy arra ébredünk, hogy Záhonynál kezdődik Oroszország, akkor minden bizonnyal kitüntetést is kapnak. Nyomj erre is egy röhögős szmájlit, te szerencsétlen balfasz!

Zárógondolatként pedig hadd jegyezzem meg, hogy:

Слава Україні

Героям слава!

Forrás
  • https://2010-2014.kormany.hu/download/0/7b/20000/magyarorszag_a_NATO-ban.pdf
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Electoral_history_of_Vladimir_Putin
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Putin
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_War
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Euromaidan
You already voted!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük